وبلاگ

اهمیت پلاستیک در زندگی و انواع پلاستیک ها و خواص آنها

اهمیت پلاستیک در زندگی و انواع پلاستیک ها و خواص آنها

اهمیت پلاستیک در زندگی
فهرست عنواین مهم مقاله

پلاستیک به بخشی ضروری از زندگی روزمره ما تبدیل شده است و نقشی اساسی در ایجاد انقلاب در صنایع مختلف و افزایش راحتی، ایمنی و کارایی دارد. تطبیق پذیری آن هیچ حد و مرزی نمی شناسد، زیرا می توان آن را به شکل ها و فرم های بی شماری برای کاربردهای متنوع درآورد.

از صنعت بسته بندی گرفته تا تولید خودرو، پلاستیک به طور قابل توجهی به بهره وری سوخت و کاهش هزینه های حمل و نقل کمک کرده است. دوام آن تضمین می کند که محصولات در شرایط سخت مقاومت می کنند و آن را برای مصالح ساختمانی و کالاهای مصرفی ایده آل می کند.

علاوه بر این، خواص عایق پلاستیک راه را برای پیشرفت در دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی هموار کرده است که ایمنی و قابلیت اطمینان را تضمین می کند. در محیط های پزشکی، ویژگی های بهداشتی آن، آن را به گزینه ای مطلوب برای تجهیزات و بسته بندی استریل تبدیل می کند.

با این حال، تأثیر زیست محیطی پلاستیک را نمی توان نادیده گرفت. تلاش برای کاهش این موضوع شامل توسعه جایگزین های زیست تخریب پذیر و افزایش ابتکارات بازیافت است.

در اصل، پلاستیک به شکل دادن به دنیای مدرن ما ادامه می دهد و تطبیق پذیری، دوام و مقرون به صرفه بودن بی نظیری را ارائه می دهد. در حالی که نگرانی‌های زیست‌محیطی همچنان ادامه دارد، نوآوری مداوم و استفاده مسئولانه کلیدی برای استفاده از پتانسیل کامل این ماده قابل توجه است.”

اگر خوب به اطراف خود نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که پلاستیک ها در اکثر وسایل مورد استفاده ما وجود دارند. در واقع به گروهی از مواد که به صورتی کاملا مصنوعی و یا نیمه مصنوعی هستند، پلاستیک گفته می شود‌. از مواد پلاستیکی می توان محصولات مختلفی را با استفاده از روش های گوناگون تولید کرد. از جمله روش هایی می توان با استفاده از آن به تولید قطعات پلاستیکی پرداخت، روش تزریقی با استفاده از ماشین آلات تزریق پلاستیک است. شما می توانید برای خرید این دستگاه ها به سایت میلان کالا مراجعه کنید.

پلاستیک ها در زندگی ما از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، در واقع در هر صنایعی استفاده مواد اولیه پلاستیکی وجود داشته و می توان وسایل کاربردی بسیار زیادی را از این مواد تولید کرد. اما اگر بخواهیم تولید با کیفیت بالایی انجام شود، بدون شک هیچ روشی نمی تواند جایگزین روش تزریق پلاستیک شود.

خرید دستگاه تزریق پلاستیک برای تولید محصولات این امکان را برای شما فراهم می کند، تا بتوانید در مدت زمان کوتاهی تعداد انبوهی قطعه پلاستیکی را تولید کنید. این روش به کاهش هزینه ها نیز تا حد بسیار زیادی کمک می کند. پلاستیک ها دارای انواع گوناگونی بوده که در ادامه آن ها را به شما معرفی می کنیم.

انواع پلاستیک و خاصیت آن ها

در حقیقت پلاستیک ها موادی هستند که به صورت جامد وجود داشته که پایه آن ها از نفت است. این مواد در حال حاضر یکی بهترین جایگزین ها برای متریال های دیگر همانند سرامیک، شیشه و فلز هستند. پلاستیک از اتلین تشکل می شود. به طور کلی دو نوع مواد پلاستیکی در اطراف ما یافت می شود که عبارتند از:

ترمو‌پلاست ها

به این دسته بندی از مواد پلاستیکی، پلاستیک نرم گفته می شود، چرا که به خوبی در مقابل گرما از خود واکنش نشان داده و تغییر حالت می دهد. این دسته مواد برای تولید محصولات به روش تزریق نیز بسیار مناسب هستند.

ترموست یا پلاستیک گرما سخت

این دسته از مواد اولیه پلاستیکی به صورت پودری هستند و تنها یک بار می توان با حرارت در آن تغییراتی ایجاد کرد. پس از این که این مواد پلاستیکی در برابر حرارت قرار گرفته و به صورت یکپارچه در آمدند، دیگر نمی توان آن را تغییر داد.

کاربرد پلاستیک در زندگی

همان طور که در ابتدای متن گفته شد، محصولات پلاستیکی در هر جایی از زندگی ما مشاهده می شوند. این محصولات در زندگی ما کاربردهای متعددی دارند که عبارتند از:

 • پلاستیک نسبت به برخی ای متریال های سنتی مثل شیشه، چوب، بتن، انعطاف پذیری بهتری داشته و با استفاده از روش تزریق پلاستیک می توان هر محصولی را در هر اندازه ای تولید کرد.
 • در ساخت اکثر کالا ها، از پلاستیک استفاده می شود که از جمله آن ها می توان به تولید عدسی، ساخت تجهیزات نظامی و پنجره هواپیما اشاره کرد.
 • از مواد پلاستیکی می توان وسایلی مختلفی مثل سبد میوه، درب بطری، ظروف پلاستیکی و یک بار مصرف، سطل و… تولید می شود.
 • در حال حاضر نیز برخی از دانشمندان به تولید عایق های گرما یا سرما از پلاستیک می پردازند. استفاده از پلاستیک حتی در اتاق های جراحی بیمارستان نیز رواج داشته و ضروری است.

ویژگی پلاستیک ها

مواد پلیمری یا همان پلاستیکی، یکی از پر مصرف ترین مواد در صنایع مختلف هستند. دلیل این میزان مصرف نیز ویژگی های بی شمار آن هاست که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

 • پلاستیک ها بسیار سبک هستند و می توانند جایگزین مناسبی برای متریال های نظیر فلز در برخی موارد باشند.
 • این مواد در مقابل جریان الکتریسیته، می توانند عایق بسیار مناسبی باشند. به همین دلیل از پلاستیک ها در صنعت الکتریکی استفاده زیاد شده که از جمله آن می توان به روکش سیم، کلید برق، ابزار الکتریکی و… اشاره کرد.
 • برخی از پلاستیک ها شفاف هستند که می توان آن ها را با شیشه جایگزین کرد.
 • این مواد دارای قابلیت رنگ‌ پذیری هستند. بنابراین برای تولید قطعات می توان از آن ها استفاده کرد.
 • مقاومت برخی انواع پلاستیک ها بسیار بالا می باشد، به همین خاطر می توان از آن ها در بعضی شرایط ویژه استفاده نمود.
 • پلاستیک در برابر خوردگی بسیار مقاوم است.
 • این مواد در صنایع پزشکی نیز می توانند بسیار کاربردی باشند.

 

منوی دسته‌های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید